3 Boyutlu Ablasyon

29 Mart 2023

3 Boyutlu Ablasyon

Atriyal Fibrilasyon tedavi olunmadığında son derece olumsuz ve kişinin hayatını yakından alakadar eden bir rahatsızlık olarak nitelendirilmektedir.

Ölüm ve inme olasılığını arttıran rahatsızlık tedavisi mümkün hastalıklar arasında bulunmakta ve uygulanacak olan tedavi öncesinde 3 Boyutlu Ablasyon ile kalpte çarpıntı yapan yolların haritası çıkarılarak çok daha net bir saptama yapılmaktadır.

Buna bağlı olarak ameliyat sırasında izlenecek yol planı çok daha kesin olmakta ve hastanın ameliyat sürecinde olası olumsuzluklara sebebiyet vermenin önüne geçilmektedir.

Üç Boyutlu Ablasyon Nedir?

90’lı senelerin sonlarında kalp rahatsızlıklarında tespiti hızlandıracak ve kolaylaştıracak üç boyutlu haritalama yöntemleri geliştirilmeye başlandı ve 3 boyutlu ablasyon haritalama olanağı sağlayan bir sistem olarak cerrahi operasyonlarda gerçekleşen başarı oranını arttırdı.

Kalp içerisindeki tüm yolları son derece net bir şekilde görme olasılığı sunan bu uygulama sayesinde detaylı bir haritalama, tarama ve ölçüm yapma imkanları da meydana çıkmış oldu.

Bu sayede AF Ablasyon rahatsızlığına sahip kişilerin çarpıntılarının meydana geldiği kanallar ve yollar daha net tespit edilerek cerrahi operasyonlarda olumsuzluk yaşanmasının önüne geçilmiş oldu.

Üç Boyutlu Ablasyon Nasıl Yapılır?

Katater adı verilen minik ve kıldan ince tellerin kasıktan tedaviyi gerçekleştirecek olan kişinin kalbine doğru yol açılır ve teller sayesinde çarpıntının oluştuğu noktalar haritalanırken, çarpıntının meydana geldiği vakit eş zamanlı olarak kaydedilmektedir.

3 boyutlu ablasyon çarpıntının nereden başladığını, neyden kaynaklandığını, ne zaman başladığını kayıt altına almak konusunda son derece faydalı olarak bilinmekte, aynı zamanda bulunduğu noktada radyo dalgaları ile çarpıntının ve ritim bozukluğunun ortadan kalkmasına olanak sağlamaktadır.

Ablasyon Tedavisi Hastalık Konusunda Kesin Bir Çözüm Mü?

Üç boyutlu ablasyon tedavisi son derece güvenli ve kısa süre kapsayan bir uygulamadır. İşlem sırasında hastaya anestezi uygulandıktan sonra 1 ila 4 saat arasında sürebilen üç boyutlu ablasyon işleminin ertesi günü hasta taburcu edilebilir. Başarı oranını yükseltmeyi amaçlayan AF Ablasyon tedavisinin bir parçası olan üç boyutlu ablasyon, kişinin ve hekimin maruz kaldığı radyasyon oranını düşürmekte ve cerrahi işlem sırasında olası komplikasyonlara engel olunması amaçlanmaktadır.

Benzer Yazılar

Tilt Testi

Tilt Testi

Tilt testi senkop denilen vazovagal bayılmaların atak sebeplerini ve sıklığını tespit etmeye olanak sağlayan bir tetkiktir.

Kalp Pili Kontrolü

Kalp Pili Kontrolü

Kalp rahatsızlıklarında oldukça kolay ve rahat bir tedavi olanağı sunan kalp pili tıbbi olarak Pacemaker olarak ifade edilmektedir

Pacemaker

Pacemaker

Kalp rahatsızlıklarında oldukça kolay ve rahat bir tedavi olanağı sunan kalp pili tıbbi olarak Pacemaker olarak ifade edilmektedir