Ablasyon

Tıp literatüründe cerrahi işlem ya da farklı teknikler kullanarak sorunlu dokuların ortadan kaldırılmasını ifade eden ablasyon, değişik tıbbi sorunların çözümünde uygulana tedavi yöntemidir. Anormallik gelişen ve işlevlerini yerine getiremeyen sorunlu alanın normal haline döndürme için uygulanır. Doku bütünü ile alınmaz, sorunlu olan kısımlarına farklı işlemler uygulanarak sadece sorunlu katmanlar ile ilgilenilir. Estetik amaçlı ya da hayati sağlık sorunlarının çözümü için bu işlem yapılabilir.

Ablasyon Türleri Nelerdir?

Ablasyon genellikle kalp ritim bozuklarına uygulanan bir işlem olarak bilinse de farklı hastalıkların tedavisi içinde uygulanır. Her hasta ve hastalık için uygun olan ablasyon şeklinin uygulanması kesin sonuçlar için önemlidir. Uygulana ablasyon türleri;

 1. Yüzey Ablasyonu, cilt yüzeyinde meydana gelen sorunları çözümü için uygulanır. Cilt renk uyumsuzluğu, tümör ile siğilleri vücuttan çıkarma, yaralanan cilt dokusunu iyileştirme amaçlarıyla yapılır. Estetik için yapılan ablasyon dermabrazyon ismini alır. Her cilt sorunun çözümü için farklı bir ablasyon tekniği kullanılır.
 2. Kardiyak ablasyon, ilk olarak kalp ritim bozukluklarının tedavisinde etkin kullanılan bir işlemdir. İşlem esnasında kasık damarlarından birini kullanarak kateter yardımı ile kalpte sorun yaratan noktaya ulaşılır.
 3. Endometrial ablasyon/endometriyum, rahimde meydana gelen aşırı kanama durumuna müdahale için uygulanır. Kanama tamamen durdurulur ya da azaltılır.
Ablasyon Türleri Nelerdir?

Ablasyon Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Sayılan ablasyon türleri harici tıbbi tedavilerde kullanılan ve başarılı sonuçlar veren ablasyon işlemleri mevcuttur. Yaşı ilerlemiş olan ve ameliyatın hayati risk taşıdığı bazı hastalarda tümör tedavisi için başvurulur. Bazı kanser hastalarının tedavileri için bu yöntem tercih edilmektedir. Estetik görümü düzeltme amaçlı uygulanan ablasyon işlemleri mevcuttur. Yöntemin hangi hastalıklarda, hastalığın hangi aşamasında uygulandığı hakkında detaylı bilgi alma açısından en doğrusu doktor kontrolünden geçmektir.

Ablasyon Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Ablasyon İşleminin Faydaları Nelerdir?

 • Etkili bir çözüm yolu olması ve rahatsızlık yaratan problemli organ kısımlarının yok etmesi en önemli faydasıdır.
 • Özellikle ilaç tedavisinin işe yaramadığı durumların çözümü için en iyi çözüm yolu ablasyon olarak görülür.
 • Kalp ritim bozukluğu tedavilerinde yüzde 70-99 oranlarında başarı sağlamaktadır. Ritim düzensizliği için gerekli olan ilaçlar ablasyon işlemi sonrasında bırakılır.
 • İşlem ardından iyileşme ve normal hayata dönme süresinin kısa olması diğer önemli faydasıdır.
 • İşlemin ağrıya neden olmaması, ameliyatı kaldıramayacak durumda olan hastaların uygun şartları taşımaları ile sorunsuz bir ablasyon işlemi geçirirler.
Ablasyon İşleminin Faydaları Nelerdir?

Ablasyon İşleminin Tehlikesi Var Mı?

 • Ameliyat işleminde daha düşük oranlarda riskler içerir. Hastanın yaşı, tedavi uygulanan hastalığın ilerleme düzeyi benzeri etkenler risklerin oranı belirler. İşlem esnasında ya da sonrasında ortaya çıkan önemli tehlikeler;

  • Ablasyon işleminde giriş yapılan kasık damarının zedelenmesi,
  • İşlem esnasında kanama yaşanması,
  • Ritim bozukluğu için uygulanan ablasyon işleminde kalpta meydana gelen kalp zarı kanaması-kalpte delik açılması-pıhtı atma benzeri sorunlar,
  • En büyük tehlike ise kalp kapakçıkları ile kalp iletim sistemine hasar verilmesi kalp pili takma zorunluluğunun ortaya çıkmasıdır.
Ablasyon İşleminin Tehlikesi Var Mı?

Ablasyon Tedavisi ve Anestezi Uygulaması

Tedavi için tercih edilen hastane ve doktorun başarısı her zamanki gibi önemli bir unsurdur. Standart uygulamada ablasyon işleminde hafif sakinleştirici ilaçlar ile hasta uyanık iken lokal anestezi altında işlem gerçekleştirilir. Tahlil ve muayene sonucunda gerekli görülür ise anestezi uygulanır. İşlem süresi hastanın ve hastalığın durumuna göre 1 saat gibi bir sürede tamamlanır. İşlem süresinin uzama ya da kısa sürme ihtimali daima bulunur.

Ablasyon Tedavisi ve Anestezi Uygulaması

Ablasyon Yöntemleri Hangileridir?

Ablasyon işlemi ile tedavisi mümkün olan hastalıklar için çeşitli ablasyon yöntemleri uygulanmaktadır. Bu yöntemler kalp, kanser ve tümör tedavilerinde değişir. Genel ablasyon yöntemleri;

 1. Lazer ablasyon, çok fazla alanda kullanılmaz. Fazla enerji içeren optik dalgalar ile tedavi etme şeklidir.
 2. Mikrodalga ablasyon, işlem sırasında yüksek frekanslı elektromanyetik dalgaların sağladığı ısı sayesinde problem yaratan dokular yakılır.
 3. Ultrason ablasyonu, termal bir ısı elde edilerek dokulara uygulanıyor. Yaygın değil.
 4. Kriyoablasyon, bugün kalp sorunlarında en fazla tercih edilen işlemdir. Dokuların dondurulması ile gerçekleştirilir. Yapılan organ ve diğer organlara minimum hasar veren ablasyondur.
 5. Radyofrekans ablasyon, tercih edilen diğer yöntemdir. Elektrik akımından faydalanarak ablasyon işlemi gerçekleştirilir.

Ablasyon tedavi işlemi hazırlık dönemi ve iyileşme döneminde doktorunun tavsiyelerine uyan, hayatlarına tavsiyelere göre yön veren hastaların karşılaştıkları olumsuzluklar minimum düzeylerde kalmaktadır.

Ablasyon Yöntemleri Hangileridir?