Ablasyon Ankara

6 Ağustos 2021

Ablasyon Ankara

EPS işlemi sonrası ritim bozukluğu saptanan bölgenin radyofrekans enerji verilerek ortadan kaldırılması işlemidir. Yani tedavi edici bir işlemdir. Kateter ablasyon ile kalbin hızlı atma şeklindeki ritim bozukluklarının tedavisinin başarı olasılığı, tedavisi hedeflenen çarpıntının türüne, kısa devrenin yerine göre % 70-95 arasında değişir.

Başarıdan çarpıntının bir daha olmamak üzere tedavisi anlaşılır. Başarılı uygulamadan sonra çarpıntının tekrarlama olasılığı ritim bozukluğunun türüne göre değişir. Örneğin kalpte kısa devrelere bağlı çarpıntılarda bu olasılık % 5-8 arasındadır.

İşlem temelde lokal anestezi ile iğne giriş yerleri uyuşturularak, bazı durumlarda da genel anestezi altında yapılır. İşlem sırasında kendinizi rahat hissedebilmeniz için sakinleştirici ilaç yapılabilir. İşlemlerden sonra kanamayı önlemek için birkaç saat bacaklarınızı oynatmadan yatmanız gerekir.

 

Kalp, dakikada belli bir sayıda ve düzenli olarak çalışmaktadır. Ancak kimi zaman bazı sebeplerden dolayı kalp ritminde bozulmalar meydana gelebilmektedir. Bu bozulmalara aritmi adı verilmektedir. Normalde 60 ve 80 arasında düzenli aralıklarla atması gereken kalpte, aritmi ile birlikte bu sayı 100’e çıkabilmektedir. Kalp ritminin 100’e çıkması durumuna ise takikardi adı verilmektedir. Taşikardi adı verilen ritim bozukluğunda özel kateterler yardımı ile yapılan tedavi yöntemine ise ablasyon denmektedir. Ablasyon yöntemi bazı hastalıklarda tam anlamıyla tedavi sağlarken bazı hastalıklarda ilaç ya da kalp pili tedavisine ek olarak yardımcı tedavi amaçlı uygulanmaktadır.


Ablasyon  Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

  • Ablasyon, kalp çarpıntısı olan hastalara uygulanmaktadır.
  • Nabız artışı sorunu yaşayan ve buna bağlı olarak bayılma durumu yaşayanlara uygulanır.
  • Hastalıklarda ilaç tedavisine yardımcı olarak ablasyon uygulaması yapılabilir.
  • Nefes alamama ve fenalık hissi durumlarında da uygulamaya başvurulur.

Pek çok hastalık ablasyonu tetiklemektedir. Özellikle de tansiyon, koroner arter hastalığı, kalp yetersizliği gibi hastalıklar ablasyonda önemli etkilere sahiptir. Ancak tiroit bozuklukları, kansızlık gibi kalp sağlığı ile ilgisi olmayan bazı hastalıklar da ablasyon üzerinde etkiye sahip olabilmektedir. ablasyon ankara tedavisi bazı zamanlarda çeşitli antiaritmik ilaçlara ek olarak uygulanmaktadır. Bazen de elektrofizyoloji adı verilen ve kasıktan girilerek kalbin içine elektrotlar yerleştirilen yönteme ek uygulama olarak kullanılmaktadır. Kalbe yerleştirilen elektrotlar çarpıntının olduğu yeri belirleyip radyofrekans akım yayarak ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Ancak bu yöntem aritmisi olan ve bu nedenle de yaşam kalitesi düşen, hayati tehlikesi bulunan kişilere uygulanabilmektedir. Ayrıca kimi zaman da kalp pilleri ile birlikte tedavi yöntemi olarak kullanılabilmektedir. Aritmilerin düzeltilmesinde çeşitli cihaz tedavileri bulunmaktadır. Kalbe şok yapan pillerden çarpıntıları düzelten pillere kadar pek çok cihaz bulunmaktadır.

Kalp çarpıntısının yakılarak ya da dondurularak tedavi edilmesi yöntemi olarak bilinen ablasyon, aynı zamanda her yaştan hastaya uygulanması ile de hayat kurtarmayı sağlamaktadır. Kalp atışlarının hızlanması, düzeninin bozulması, çarpıntı hissi yaşanması, çarpıntı nedeni ile baygınlıklar yaşanması ve yaşam kalitesinin düşmesi gibi sebeplerden dolayı en uygun tedavi yöntemi olan ablasyon uygulaması yapılabilmektedir.

Aslında kalp çarpıntılarının pek çok nedeni bulunmaktadır. Özellikle de sağlıklı bir yaşam tarzı kalp rahatsızlıklarının en başta gelen sebeplerindendir. Bu nedenle ablasyon tedavisi sırasında öncelikle yaşam standardı gözden geçirilmeli ve daha sağlıklı bir yaşam seçilmelidir. Stres, sağlıksız beslenme, fazla miktarda kafeinli içecekler, alkol, sigara, hareketsiz ve sporsuz bir yaşam, genetik özellikler gibi pek çok durumdan ötürü kalp sorunları ortaya çıkabilmektedir. Ancak ablasyon yöntemi ile kalp rahatsızlığını tedavi etmeden önce kalp rahatsızlığının altında başka sebepler olup olmadığı öğrenilmelidir. Eğer varsa da öncelikle kalp rahatsızlığının altında yatan problemler ortadan kaldırılmalıdır. Ablasyon ankara tedavisi ile kalp çarpıntıları kolay bir şekilde ortadan kalkmakta, daha sağlıklı bir yaşama adım atılmaktadır. ablasyon

Benzer Yazılar