Prof. Dr. Sedat KÖSE

17 NİSAN 1966'da YOZGAT'ın BOĞAZLAYAN ilçesinde doğdu. İlköğrenimini sırasıyla; AYDIN-SULTANHİSAR, HAKKARİ-ŞEMDİNLİ, KONYA-YUNAK ve SEYDİŞEHİR'de tamamladı.

1984 YILINDA ASKERİ KULELİ LİSESİ'NDEN mezun oldu.

1990 YILINDA GÜLHANE ASKERİ TIP FAKÜLTESİ'nden Hv.Tbp.Tğm. rütbesiyle mezun oldu. Gata Komutanlığında bir yıl stajyer teğmen olarak görev yaptıktan sonra, 1991-1993 yılları arasında Balıkesir 9. Ana jet Üs Komutanlığında uçuş hekimi olarak çalıştı.

1993-1997 GATA Kardiyoloji AD’ da uzmanlık öğrencisi olarak çalıştı.

1997 yılında TÜRKİYE YÜKSEK İHTİSAS HASTANESİ'nde ELEKTROFİZYOLOJİ VE ARİTMİ alanında eğitim aldı.Takiben HOLLANDA MAASTRİCHT VE BELÇİKA AALST şehirlerinde bulunan akademik hastanelerde gözlemci olarak çalıştı.

2001 yılında ülkemizde ilk Atriyal Fibrilasyon Ablasyon işlemini gerçekleştirdi.

2009 yılında PROFESORLÜK ünvanını aldı.

2009 yılında ülkemizdeki ilk Perkütan Epikardiyal Ablasyon işlemini başarıyla uyguladı.

Ülkemizde halen görev yapmakta olan 110 aritmi uzmanının 35’i Prof. Dr. Sedat KÖSE tarafından yetiştirilmiştir.

GATA KARDİYOLOJİ ANABİLİM DALINDA ARİTMİ, ELEKTROFİZYOLOJİ VE KALP PİLLERİ LABORATUVARI SORUMLUSU olarak çalıştı.

Konusuyla ilgili bir çok yayını bulunan Prof. Köse, aynı zamanda TKD Aritmi Çalışma Grubu Başkanlığı görevini yürüttü.

Prof. Dr. Sedat KÖSE, bir çocuk babasıdır.

Ablasyon Ankara

Ritim Bozukluğunda Ablasyon İşlemleri
Tarafındansedatadmin 7 sene önce7Yorum
Anasayfa  /  İşlemler  /  Ablasyon Ankara

Ablasyon Ankara

EPS işlemi sonrası ritim bozukluğu saptanan bölgenin radyofrekans enerji verilerek ortadan kaldırılması işlemidir. Yani tedavi edici bir işlemdir. Kateter ablasyon ile kalbin hızlı atma şeklindeki ritim bozukluklarının tedavisinin başarı olasılığı, tedavisi hedeflenen çarpıntının türüne, kısa devrenin yerine göre % 70-95 arasında değişir.

Başarıdan çarpıntının bir daha olmamak üzere tedavisi anlaşılır. Başarılı uygulamadan sonra çarpıntının tekrarlama olasılığı ritim bozukluğunun türüne göre değişir. Örneğin kalpte kısa devrelere bağlı çarpıntılarda bu olasılık % 5-8 arasındadır.

İşlem temelde lokal anestezi ile iğne giriş yerleri uyuşturularak, bazı durumlarda da genel anestezi altında yapılır. İşlem sırasında kendinizi rahat hissedebilmeniz için sakinleştirici ilaç yapılabilir. İşlemlerden sonra kanamayı önlemek için birkaç saat bacaklarınızı oynatmadan yatmanız gerekir.

 

ablasyon011

Kalp, dakikada belli bir sayıda ve düzenli olarak çalışmaktadır. Ancak kimi zaman bazı sebeplerden dolayı kalp ritminde bozulmalar meydana gelebilmektedir. Bu bozulmalara aritmi adı verilmektedir. Normalde 60 ve 80 arasında düzenli aralıklarla atması gereken kalpte, aritmi ile birlikte bu sayı 100’e çıkabilmektedir. Kalp ritminin 100’e çıkması durumuna ise takikardi adı verilmektedir. Taşikardi adı verilen ritim bozukluğunda özel kateterler yardımı ile yapılan tedavi yöntemine ise ablasyon denmektedir. Ablasyon yöntemi bazı hastalıklarda tam anlamıyla tedavi sağlarken bazı hastalıklarda ilaç ya da kalp pili tedavisine ek olarak yardımcı tedavi amaçlı uygulanmaktadır.


Ablasyon  Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

 • Ablasyon, kalp çarpıntısı olan hastalara uygulanmaktadır.
 • Nabız artışı sorunu yaşayan ve buna bağlı olarak bayılma durumu yaşayanlara uygulanır.
 • Hastalıklarda ilaç tedavisine yardımcı olarak ablasyon uygulaması yapılabilir.
 • Nefes alamama ve fenalık hissi durumlarında da uygulamaya başvurulur.

Pek çok hastalık ablasyonu tetiklemektedir. Özellikle de tansiyon, koroner arter hastalığı, kalp yetersizliği gibi hastalıklar ablasyonda önemli etkilere sahiptir. Ancak tiroit bozuklukları, kansızlık gibi kalp sağlığı ile ilgisi olmayan bazı hastalıklar da ablasyon üzerinde etkiye sahip olabilmektedir. ablasyon ankara tedavisi bazı zamanlarda çeşitli antiaritmik ilaçlara ek olarak uygulanmaktadır. Bazen de elektrofizyoloji adı verilen ve kasıktan girilerek kalbin içine elektrotlar yerleştirilen yönteme ek uygulama olarak kullanılmaktadır. Kalbe yerleştirilen elektrotlar çarpıntının olduğu yeri belirleyip radyofrekans akım yayarak ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Ancak bu yöntem aritmisi olan ve bu nedenle de yaşam kalitesi düşen, hayati tehlikesi bulunan kişilere uygulanabilmektedir. Ayrıca kimi zaman da kalp pilleri ile birlikte tedavi yöntemi olarak kullanılabilmektedir. Aritmilerin düzeltilmesinde çeşitli cihaz tedavileri bulunmaktadır. Kalbe şok yapan pillerden çarpıntıları düzelten pillere kadar pek çok cihaz bulunmaktadır.

Kalp çarpıntısının yakılarak ya da dondurularak tedavi edilmesi yöntemi olarak bilinen ablasyon, aynı zamanda her yaştan hastaya uygulanması ile de hayat kurtarmayı sağlamaktadır. Kalp atışlarının hızlanması, düzeninin bozulması, çarpıntı hissi yaşanması, çarpıntı nedeni ile baygınlıklar yaşanması ve yaşam kalitesinin düşmesi gibi sebeplerden dolayı en uygun tedavi yöntemi olan ablasyon uygulaması yapılabilmektedir.

Aslında kalp çarpıntılarının pek çok nedeni bulunmaktadır. Özellikle de sağlıklı bir yaşam tarzı kalp rahatsızlıklarının en başta gelen sebeplerindendir. Bu nedenle ablasyon tedavisi sırasında öncelikle yaşam standardı gözden geçirilmeli ve daha sağlıklı bir yaşam seçilmelidir. Stres, sağlıksız beslenme, fazla miktarda kafeinli içecekler, alkol, sigara, hareketsiz ve sporsuz bir yaşam, genetik özellikler gibi pek çok durumdan ötürü kalp sorunları ortaya çıkabilmektedir. Ancak ablasyon yöntemi ile kalp rahatsızlığını tedavi etmeden önce kalp rahatsızlığının altında başka sebepler olup olmadığı öğrenilmelidir. Eğer varsa da öncelikle kalp rahatsızlığının altında yatan problemler ortadan kaldırılmalıdır. Ablasyon ankara tedavisi ile kalp çarpıntıları kolay bir şekilde ortadan kalkmakta, daha sağlıklı bir yaşama adım atılmaktadır. ablasyon

Kategori:
  İşlemler
Bu içerik 0 kere paylaşıldı.
 8200

7 Yorum

 • Ilgın Ayaz says:

  Hocam her şey için çok teşekkür ederim hiç te korktuğum gibi olmadı

 • Hacer Öztop says:

  Merhabalar bundan 8 yıl önce çarpıntı ile tanıştım tabi bu çarpıntı beni çok kıymetli hocamız Sedat Köse ile tanıştırdı iyi ki de tanımışım onu çarpıntımın sebebini eps ile öğrenip kalbime AVNRT ablasyon yaptı şunu söylemeliyim ki insan kalbinin varoluşunu çarpıntıyla anlayabiliyormuş yoksa ben kalbimin farkında bile değilmişim.Eski şikayetlerimden eser kalmadı diyebilirim size minnettarım hocam Rabbim sizin gibi kıymetli doktorları başımızdan eksik etmesin bi sonraki kontrolde görüşmek üzere. 🙂

 • Yunus Avcı says:

  Benim gibi ritim bozukluğu sikayetiniz varsa hiç düsünmeden sedat hocama kendinizi emanet edin ve sağlıklı bir yaşama merhaba deyin. 09.02.2017 sabahı yaklasık bir saat süren bi operasyonla tüm sıkıntılarım geride kaldı öncelikle sedat hocama ve ekibine ayrıca liw hospıtal calışsanlarına ilgilerinden dolayı sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

 • Tayfun Boybek says:

  Sedat bey bu işi en iyi bilenler arasında ritim bozukluğum yüzünden hem korkuyordum hemde sosyal hayattan kopuktum. Onun sayesinde şu an çok rahatım. Kesinlikle kalbinizi emanet edeceğiniz tek isim. Ritim bozukluğunuz var ise kara kara düşünmeyin. Onu tanıdıktan sonra kalbiniz onu unutmayacak 2015 te işlemimi yaptı bakın halen unutmadım

 • necmi aslan says:

  prof.dr.sn sedat köse ye ve ekibine şükranlarımı sunarım

 • Yasemin türk says:

  Merhabalar yaklaşik 1bucuk yıl önce aplasyon oldum gayet başarılı gectı falat şimdide kalbımde ekstrol atımlar başladı sankı kalbim duruyor yeniden çalişiyormuş gibi ve bu bende çok korkmama sebep oldu gene damar fazlaligımı var acaba tekrar ablasyonmu olmam lazım beloc zok kullanmaya başladım egk normal holterımde normal ama bu vuruntu atim beni çok kırkutuyor size gelmek istıyorum hocam 😭

 • Mahap yılmaz says:

  Ben 2018 de ankara da cebeci kalp hastanesinde kalp pili taktırdım altı ay sonra ritim bozukluğu başladı tam altı sefer ablasyon oldum ritim bozukluğuna çare bulamadılar takı sedat köse hocamı bulana kadar 2019 beni ablasyon yaptı iki satlik bi operasyonla beni yeniden hayata dönderdi şimdi çok rahatım allah sedat hoca ve ekibinden razı olsun ha bu arada veysel kutay vurgun hocamdanda allah razı olsun sedat hocam ritim bozukluğu ve kalp yetmezliğine birebir hiç düşünmeden gidin geceleri uyku uyuyamadım çarpıntım olaca diye uykumda düzeldi sedat hocamın eleri kolları dert görmesin

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.