Ani Kalp Ölümü

27 Temmuz 2021

Ani kardiyak ölümlerin şu belirtilerle ortaya çıkıyor: Göğüs veya sırt ağrısı, Çarpıntı hissi, Bası hissi, Bilinç değişikliği….

1000 KİŞİDEN BİRİNDE ANİ KALP ÖLÜMÜ GÖRÜLÜYOR

Bu şikayetlerin başlamasından sonraki ilk bir saat içinde gelişen hayati kayıplar ani kalp kardiyak ölüm olarak tanımlanıyor. Her yıl yaklaşık 1000 kişiden birinde ani kalp nedenli ölüme rastlanıyor. Bilinen kalp damar rahatsızlığı olanlarda ise bu oran 7–8 kat daha fazla görülüyor. Bu risk özellikle önceden kalp krizi geçirmiş olan, kalp kasılmasında yetersizlik bulunan veya daha önceden ciddi ritm düzensizlikleri atlatmış olan hastalarda daha belirgin artıyor.

ANİ KALP ÖLÜMÜNE, KALP DAMARINDAKİ TIKANIKLIK NEDEN OLUYOR

Ani kalp nedenli ölümlerin toplumumuzdaki en sık nedeni yine kalp damarlarındaki tıkanıklıklar. Bu tıkanıklıkların neden olabileceği kalp krizi ani ve ölümcül ritm bozukluklarına neden olabiliyor ve bazen hastaya müdahale etme imkanı bile mümkün olamayabiliyor. Fakat kalp damar tıkanıklıkları dışında özellikle hipertansiyonu olan hastalarda aort damar yırtılmaları da ani ölümlere neden olan bir faktör. Özellikle bir stres faktörünün tetikleyebileceği ani tansiyon yükselmeleri bu damar yırtılmalarının gelişmesine neden olabiliyor.