Prof. Dr. Sedat KÖSE

17 NİSAN 1966'da YOZGAT'ın BOĞAZLAYAN ilçesinde doğdu. İlköğrenimini sırasıyla; AYDIN-SULTANHİSAR, HAKKARİ-ŞEMDİNLİ, KONYA-YUNAK ve SEYDİŞEHİR'de tamamladı.

1984 YILINDA ASKERİ KULELİ LİSESİ'NDEN mezun oldu.

1990 YILINDA GÜLHANE ASKERİ TIP FAKÜLTESİ'nden Hv.Tbp.Tğm. rütbesiyle mezun oldu. Gata Komutanlığında bir yıl stajyer teğmen olarak görev yaptıktan sonra, 1991-1993 yılları arasında Balıkesir 9. Ana jet Üs Komutanlığında uçuş hekimi olarak çalıştı.

1993-1997 GATA Kardiyoloji AD’ da uzmanlık öğrencisi olarak çalıştı.

1997 yılında TÜRKİYE YÜKSEK İHTİSAS HASTANESİ'nde ELEKTROFİZYOLOJİ VE ARİTMİ alanında eğitim aldı.Takiben HOLLANDA MAASTRİCHT VE BELÇİKA AALST şehirlerinde bulunan akademik hastanelerde gözlemci olarak çalıştı.

2001 yılında ülkemizde ilk Atriyal Fibrilasyon Ablasyon işlemini gerçekleştirdi.

2009 yılında PROFESORLÜK ünvanını aldı.

2009 yılında ülkemizdeki ilk Perkütan Epikardiyal Ablasyon işlemini başarıyla uyguladı.

Ülkemizde halen görev yapmakta olan 110 aritmi uzmanının 35’i Prof. Dr. Sedat KÖSE tarafından yetiştirilmiştir.

GATA KARDİYOLOJİ ANABİLİM DALINDA ARİTMİ, ELEKTROFİZYOLOJİ VE KALP PİLLERİ LABORATUVARI SORUMLUSU olarak çalıştı.

Konusuyla ilgili bir çok yayını bulunan Prof. Köse, aynı zamanda TKD Aritmi Çalışma Grubu Başkanlığı görevini yürüttü.

Prof. Dr. Sedat KÖSE, bir çocuk babasıdır.

Futbol ve Basketbol Ölüm Riski En Yüksek Spor Branşı

Tarafındansedatadmin 8 sene önceYorum Yok
Anasayfa  /  Basında  /  Futbol ve Basketbol Ölüm Riski En Yüksek Spor Branşı

Doç. Dr. Sedat Köse: Futbol ve Basketbol Ölüm Riski En Yüksek Spor Branşı

Türk Kardiyoloji Derneği’nden (Tkd) Prof. Dr. Sedat Köse, Ani Ölüm Yönünden Futbol ve Basketbolun En Riskli, Yüzme ve Beyzbolun İse En Güvenli Spor Grupları Olduğuna Dikkat Çekti.

Türk Kardiyoloji Derneği’nden (TKD) Prof Dr. Sedat Köse, ani ölüm yönünden futbol ve basketbolun en riskli, yüzme ve beyzbolun ise en güvenli spor grupları olduğuna dikkat çekti.

Dernek yöneticileri, ülkemizdeki en büyük 4 havalimanına 4’er adet bağışladıkları kalp durmada kullanılacak otomatik defibrilatör-elektroşok aygıtını tanıtmak ve projeleri hakkında bilgi vermek üzere Atatürk Havalimanı’nda toplantı düzenledi.

Son yıllarda ani kalp durması olayının genç yaşlı fark etmeden arttığını belirten TKD Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Sedat Köse, ”Tüm kalp ölümlerinin yüzde 50’si ani oluyor. Ölümlerin 7’de biri de bu olaydır. Maalesef ilk atakta bu olayı yaşanların sadece yüzde 5’i hayatta kalabiliyor. ABD’de her iki, Türkiye’de ise her 3 dakikada bir kişi bu şekilde ölüyor. Yılda yaklaşık 150 bin kişi ani kalp durması sonucu ölüyor.” dedi.

Prof.Dr. Köse, özellikle futbol ve basketbolun ani ölüm yönünden en riskli, yüzme ve beyzbolun en güvenli spor grupları olduğunu kaydetti. Köse, ”Sporculardaki ani kalp durması riski çok önemli. Futbol ve basketbol gibi ağır efor gerektiren branşlar buna karşın yüzme ve beyzbol nispeten daha az enerji gerektiriyor. Bunu önlemek için yarışma tipi spor faaliyetlerine katılacak bireylerin tam bir kalp muayenesinden geçmesi şarttır. Çünkü önceden saptanabilen doğumsal hastalıklara bağlı olduğu için bunların yakalanması bu kişilerin ani ölümden kurtulmasını sağlayabilir.” diye konuştu.

Defibrilatör-elektroşok aygıtını uygulamalı olarak tanıtan Köse, ani ölümlerin kalpteki ritim bozukluklarından kaynaklandığını, hayatta kalma desteğinde erken müdahale, defibilitör aygıtı ve ani şoklamanın en önemli faktörler olduğunu dile getirdi.

Öğretmen ve meraklı olan herkesin temel yaşam desteğini yapabilecek kabiliyette olması gerektiğini vurguladı.

(CİHAN) (Cihan Haber Ajansı) 20.02.2009 13:40

Kategori:
  Basında
Bu içerik 0 kere paylaşıldı.
 200

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.