Futbol ve Basketbol Ölüm Riski En Yüksek Spor Branşı

1 Ocak 2021

Doç. Dr. Sedat Köse: Futbol ve Basketbol Ölüm Riski En Yüksek Spor Branşı

Türk Kardiyoloji Derneği’nden (Tkd) Prof. Dr. Sedat Köse, Ani Ölüm Yönünden Futbol ve Basketbolun En Riskli, Yüzme ve Beyzbolun İse En Güvenli Spor Grupları Olduğuna Dikkat Çekti.

Türk Kardiyoloji Derneği’nden (TKD) Prof Dr. Sedat Köse, ani ölüm yönünden futbol ve basketbolun en riskli, yüzme ve beyzbolun ise en güvenli spor grupları olduğuna dikkat çekti.

Dernek yöneticileri, ülkemizdeki en büyük 4 havalimanına 4’er adet bağışladıkları kalp durmada kullanılacak otomatik defibrilatör-elektroşok aygıtını tanıtmak ve projeleri hakkında bilgi vermek üzere Atatürk Havalimanı’nda toplantı düzenledi.

Son yıllarda ani kalp durması olayının genç yaşlı fark etmeden arttığını belirten TKD Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Sedat Köse, ”Tüm kalp ölümlerinin yüzde 50’si ani oluyor. Ölümlerin 7’de biri de bu olaydır. Maalesef ilk atakta bu olayı yaşanların sadece yüzde 5’i hayatta kalabiliyor. ABD’de her iki, Türkiye’de ise her 3 dakikada bir kişi bu şekilde ölüyor. Yılda yaklaşık 150 bin kişi ani kalp durması sonucu ölüyor.” dedi.

Prof.Dr. Köse, özellikle futbol ve basketbolun ani ölüm yönünden en riskli, yüzme ve beyzbolun en güvenli spor grupları olduğunu kaydetti. Köse, ”Sporculardaki ani kalp durması riski çok önemli. Futbol ve basketbol gibi ağır efor gerektiren branşlar buna karşın yüzme ve beyzbol nispeten daha az enerji gerektiriyor. Bunu önlemek için yarışma tipi spor faaliyetlerine katılacak bireylerin tam bir kalp muayenesinden geçmesi şarttır. Çünkü önceden saptanabilen doğumsal hastalıklara bağlı olduğu için bunların yakalanması bu kişilerin ani ölümden kurtulmasını sağlayabilir.” diye konuştu.

Defibrilatör-elektroşok aygıtını uygulamalı olarak tanıtan Köse, ani ölümlerin kalpteki ritim bozukluklarından kaynaklandığını, hayatta kalma desteğinde erken müdahale, defibilitör aygıtı ve ani şoklamanın en önemli faktörler olduğunu dile getirdi.

Öğretmen ve meraklı olan herkesin temel yaşam desteğini yapabilecek kabiliyette olması gerektiğini vurguladı.

(CİHAN) (Cihan Haber Ajansı) 20.02.2009 13:40