Prof. Dr. Sedat KÖSE

17 NİSAN 1966'da YOZGAT'ın BOĞAZLAYAN ilçesinde doğdu. İlköğrenimini sırasıyla; AYDIN-SULTANHİSAR, HAKKARİ-ŞEMDİNLİ, KONYA-YUNAK ve SEYDİŞEHİR'de tamamladı.

1984 YILINDA ASKERİ KULELİ LİSESİ'NDEN mezun oldu.

1990 YILINDA GÜLHANE ASKERİ TIP FAKÜLTESİ'nden Hv.Tbp.Tğm. rütbesiyle mezun oldu. Gata Komutanlığında bir yıl stajyer teğmen olarak görev yaptıktan sonra, 1991-1993 yılları arasında Balıkesir 9. Ana jet Üs Komutanlığında uçuş hekimi olarak çalıştı.

1993-1997 GATA Kardiyoloji AD’ da uzmanlık öğrencisi olarak çalıştı.

1997 yılında TÜRKİYE YÜKSEK İHTİSAS HASTANESİ'nde ELEKTROFİZYOLOJİ VE ARİTMİ alanında eğitim aldı.Takiben HOLLANDA MAASTRİCHT VE BELÇİKA AALST şehirlerinde bulunan akademik hastanelerde gözlemci olarak çalıştı.

2001 yılında ülkemizde ilk Atriyal Fibrilasyon Ablasyon işlemini gerçekleştirdi.

2009 yılında PROFESORLÜK ünvanını aldı.

2009 yılında ülkemizdeki ilk Perkütan Epikardiyal Ablasyon işlemini başarıyla uyguladı.

Ülkemizde halen görev yapmakta olan 110 aritmi uzmanının 35’i Prof. Dr. Sedat KÖSE tarafından yetiştirilmiştir.

GATA KARDİYOLOJİ ANABİLİM DALINDA ARİTMİ, ELEKTROFİZYOLOJİ VE KALP PİLLERİ LABORATUVARI SORUMLUSU olarak çalıştı.

Konusuyla ilgili bir çok yayını bulunan Prof. Köse, aynı zamanda TKD Aritmi Çalışma Grubu Başkanlığı görevini yürüttü.

Prof. Dr. Sedat KÖSE, bir çocuk babasıdır.

Ritim Bozukluğu

Tarafındansedatadmin 6 sene önce1 Yorum
Anasayfa  /  Basında  /  Ritim Bozukluğu

Kalbiniz hızlı çarpıyorsa dikkat!

Sağlıklı bir kalpte atım hızı dakikada 60 ila 100 arasında olmalıdır. Kalp hızının bu değerlerin dışına çıkıp daha yavaş ya da daha hızlı olması ve de düzenini yitirmesi durumuna ritim bozukluğu denir.

Ritim bozukluğu konusunda son 20 yılda yaşanan teknolojik gelişmeler ışığında önemli ilerlemelerin kaydedildiğini söyleyen Liv Hospital Ankara Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Sedat Köse, pek çok hastanın tedavi sonucu tamamen sağlığına kavuşturulabildiğine dikkat çekiyor. Prof. Dr. Köse girişimsel tedavi yöntemlerinden elektrofizyolojik çalışma ve katater ablasyonu ile başarı oranlarının yüzde 90’ın üzerinde olduğunu söylüyor.

Girişimsel tedavi ile yüzde 90 başarı

ritim-bozuk01Girişimsel tedavi yöntemi ritim ilaçlarının etkili olmadığı ya da hastanın ömür boyu ilaç kullanmak istemediği durumlarda yapılıyor. Elektrofizyolojik çalışma ve katater ablasyonu denilen yöntem ile başarı oranları yüzde 90’ın üzerinde oluyor. Kasık bölgesindeki damarlar yoluyla kalbe yerleştirilen ince teller vasıtasıyla radyo dalgaları ile ya da daha nadiren ‘kriyo’ denilen dondurma enerjisi yoluyla ritim bozukluğuna yol açan odaklar bulunup yok ediliyor.

İşlem sırasında çoğunlukla hasta uyanık oluyor, işlem hasta ile konuşarak gerçekleştiriliyor. Başarı oranları son derece yüksek olan bu işlem ile hastayı tamamen sağlığına kavuşturmak mümkün. İşlem ortalama 1 saat civarında sürüyor ve hasta ertesi gün evine taburcu edilebiliyor. Birkaç gün içerisinde hasta normal hayata dönebiliyor.

Yaş sınırlaması yok

Elektrofizyolojik çalışma ve katater ablasyon ile ritim bozukluğu tedavisi için herhangi bir yaş sınırlaması mevcut değil. 35 günlük bir bebeğe de 90 yaşında birine de uygulanabiliyor.

Çay, kahve ve Alkol tüketimine dikkat!

Kalp içi ve kalp dışı pek çok faktör ritim bozukluğuna yol açabilir. Tiroid bezinin fazla hormon salgıladığı durumlar, kansızlık, vücutta önemli derecede sıvı kaybı ve enfeksiyonlar ritim bozukluğunu tetikleyen sebeplerin arasında yer alıyor.

Panik atak ve stres gibi psikolojik hassasiyetler de ritim bozukluğuna yol açabilen faktörler arasında. Fazla çay – kahve tüketimi, özellikle de alkol tüketimi ritim bozukluğuna yol açan önemli faktörlerdendir. Özellikle bira, rakı ve viski gibi alkol türleri bir anda fazla sayıda alınınca hastanın daha önce herhangi bir yakınması olmasa bile birkaç saat içinde gelişen ritim bozukluğu meydana gelebiliyor.

Panik atak ile karıştırmamalı

Genellikle ritim bozukluğuna bağlı çarpıntı, kalpte tekleme ve durup tekrar çalışıyormuş hissi, fenalaşma, nefes alamama yakınmaları ile hekime başvuruyor. Ritim bozukluğuna bağlı çarpıntının en önemli özelliği hastalar tarafından kalplerinde ‘kuş kanadı çırpınması’ ya da ‘kalbin makinalı tüfek gibi atması’ şeklinde tarif edilmesidir.

Ritim bozukluğuna bağlı çarpıntıyı panik ataktan ayırt etmek önemlidir. Ritim bozukluğuna bağlı çarpıntılar çoğunlukla ani başlayıp ani sonlanır. Panik atak ise bu şekilde olmaz.

Kaynak: Milliyet

Kategori:
  Basında
Bu içerik 0 kere paylaşıldı.
 100

Bir Yorum

  • Ben kardiyoloji dalında başka bir isim tanımam Sedat Köse den başka zaten türkiyenin dört yanından kardiyologların içinden çıkamadığı durumda direkt Sedat Köse ye gönderir sifayı şüphesiz ALLAH verir ama Sedat hoca bu iş için gelmiş bir delil adeta kalp çarpıntısı ve değişik kalp rahatsızlığınız halinde mutlaka tereddütsüz Sedat Köse hocaya gidin alanında duayen kalp önemli bir organ tecrübesiz doktora bırakmayın kesinlikle Sedat hocam ALLAH size uzun ömürler ve böyle çalışma azminin devamını versin
    Teşekkürler

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.