Prof. Dr. Sedat KÖSE

17 NİSAN 1966'da YOZGAT'ın BOĞAZLAYAN ilçesinde doğdu. İlköğrenimini sırasıyla; AYDIN-SULTANHİSAR, HAKKARİ-ŞEMDİNLİ, KONYA-YUNAK ve SEYDİŞEHİR'de tamamladı.

1984 YILINDA ASKERİ KULELİ LİSESİ'NDEN mezun oldu.

1990 YILINDA GÜLHANE ASKERİ TIP FAKÜLTESİ'nden Hv.Tbp.Tğm. rütbesiyle mezun oldu. Gata Komutanlığında bir yıl stajyer teğmen olarak görev yaptıktan sonra, 1991-1993 yılları arasında Balıkesir 9. Ana jet Üs Komutanlığında uçuş hekimi olarak çalıştı.

1993-1997 GATA Kardiyoloji AD’ da uzmanlık öğrencisi olarak çalıştı.

1997 yılında TÜRKİYE YÜKSEK İHTİSAS HASTANESİ'nde ELEKTROFİZYOLOJİ VE ARİTMİ alanında eğitim aldı.Takiben HOLLANDA MAASTRİCHT VE BELÇİKA AALST şehirlerinde bulunan akademik hastanelerde gözlemci olarak çalıştı.

2001 yılında ülkemizde ilk Atriyal Fibrilasyon Ablasyon işlemini gerçekleştirdi.

2009 yılında PROFESORLÜK ünvanını aldı.

2009 yılında ülkemizdeki ilk Perkütan Epikardiyal Ablasyon işlemini başarıyla uyguladı.

Ülkemizde halen görev yapmakta olan 110 aritmi uzmanının 35’i Prof. Dr. Sedat KÖSE tarafından yetiştirilmiştir.

GATA KARDİYOLOJİ ANABİLİM DALINDA ARİTMİ, ELEKTROFİZYOLOJİ VE KALP PİLLERİ LABORATUVARI SORUMLUSU olarak çalıştı.

Konusuyla ilgili bir çok yayını bulunan Prof. Köse, aynı zamanda TKD Aritmi Çalışma Grubu Başkanlığı görevini yürüttü.

Prof. Dr. Sedat KÖSE, bir çocuk babasıdır.

Tanısal EPS

Tarafındansedatadmin 7 sene önceYorum Yok
Anasayfa  /  İşlemler  /  Tanısal EPS

Ritm bozukluklarının tanısı için kullanılan testlerden en önemlisi elektrofizyolojik çalışmadır (EPS: ElectroPhysiological Study). EFÇ, kalpteki anormal ritmin nedenini bulmak için uygulanan tanısal bir testtir. İşlem öncesinde ritm bozukluğu için kullanılan ilaçların 3-5 gün önce kesilmesi gerekmektedir. Hastalar işlem günü EPS öncesi 6-8 saat aç bırakılırlar. EFÇ kalp kateterizasyonu ve anjiyografiye benzer şekilde sadece kasık ve/veya boyun bölgesine uygulanan lokal anestezi ile yapılmaktadır.

EFÇ ağrılı değildir, sadece lokal anestezinin iğnesi hissedilir. Bu işlemde damara yerleştirilen bir kılıf içerisinden elektrod kateter adı verilen ince teller/özel kablolar geçirilerek kalbe ilerletilir. Bu esnada röntgen ışınları kullanılarak (floroskopi) kateterin kalbin neresinde olduğu izlenir. Kalp içine gönderilen bu kateterler ile kalbin içinden değişik bölgelerden doğrudan kaydedilen elektrik sinyalleri gelişmiş bilgisayarlar aracılığı ile değerlendirilir.

EFÇ’da ayrıca kalp içinden uyarılar verilerek laboratuar şartlarında kalbin elektrik sisteminde sorun olup olmadığı incelenir. Ayrıca ritim bozukluğu ve çarpıntı oluşup oluşmadığı araştırılır ve varsa çarpıntıların türü ve çarpıntıya yol açan sorunlu bölgeler tespit edilir. Tanısal amaçlı EFÇ yaklaşık 15-30 dakika sürmektedir. İşlem sonrasında eğer hastada sadece tanısal test yapıldı ise kasık ve/veya boyundaki kateter kılıfları çekilir. Bu bölgeye 2-4 saat sıkı bandaj ve ağırlık uygulandıktan sonra hastalar ayağa kalkabilir. Klinik duruma göre EPS yapılan hasta aynı gün veya ertesi gün taburcu olabilir.

Elektrofizyolojik çalışma sırasında kalbin içinden test uyarıları verildiğinde çarpıntı hissedilir veya kalbe verilen uyarılarla çarpıntı meydana getirildiğinde hasta esas yakınmasına benzer şeyler hissedebilir. Bazen hızlı atış şeklindeki ritmi uyardıktan sonra düzeltmek için dışardan elektrik şoku vermek gerekebilir. Şok verme işleminden önce çoğu kez sizi uyutacak ilaç verileceğinden ağrı duymazsınız. Bunun dışında tanısal EPS testi ile ilişkili önemli sorunlar görülmez. En sık karşılaşılan sorunlar kasığa giriş yerinde şişlik veya morluklardır

Kategori:
  İşlemler
Bu içerik 0 kere paylaşıldı.
 1000

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.