Yenimahallelilerle Kalpten Söyleşi Konferansı

1 Eylül 2021

Yenimahalle Belediyesi tarafından düzenlenen Yenimahallelilerle Kalpten Söyleşi konferansına yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, kalp hastalığı geçirme riskine karşı kontrolden geçirildi.

Yenimahalle Belediyesi tarafından düzenlenen Yenimahallelilerle Kalpten Söyleşi konferansına yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, kalp hastalığı geçirme riskine karşı kontrolden geçirildi.

Sağlık Bakanlığı, Yenimahalle Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ve Türk Kardiyoloji Derneği ’Kalbinizi koruyun içinde sevdikleriniz var’ sloganıyla kalp rahatsızlıklarına dikkat çekmek için Yenimahallelilerle bir araya geldi. Yenimahalle Belediyesi Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda düzenlenen ’Yenimahallelilerle Kalpten Söyleşi’ konulu konferansta kalp ve damar hastalıklarına dikkat çekilerek, alınması gereken önlemler anlatıldı.

Prof. Dr. Sedat Köse, sigara, aşırı kilo, hareketsiz yaşam, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol gibi etkenlerin kalp ve damar hastalığı riskini artırdığını belirterek, Eğer bu risk faktörleri azaltılırsa hastalığın ortaya çıkması ve buna bağlı ölümler azalır. Sağlıklı ve uzun bir yaşam için yürüyüş, egzersiz yapmak, sportif aktivitelerde bulunmak gerekir. Ayrıca yediklerimize dikkat etmeliyiz, aldığımız gıdalara özen göstermeliyiz. Bu arada sağlıklı bir yaşam için kesinlikle sigaradan uzak durmak,

içenlerinde acilen bırakması gerekir. Tansiyonumuzu ve kolesterolümüzü kontrol altında tutmalıyız dedi.

Dünyada ve ülkemizde görülen ölüm nedenlerinin en başında kalp ve damar hastalıkları geldiğine de dikkat çeken Prof. Dr. Köse, Türkiye’de her iki kişiden biri kalp ve damar hastalıkları yüzünden sevdiklerini erken terk ediyor. Hedef; insanlarımızın kalp konusunda aydınlatılarak 65 yaşına kadar kalp hastalığı sorunu yaşamamalarını sağlamak. Sağlıklı ve uzun bir yaşam için herkesi kalbini korumaya davet ediyorum diye konuştu.

Bu arada konferans öncesi ve sonrası belediye binasında kurulan stantlarda vatandaşlara ve belediye çalışanlarına sağlık konusunda bilgiler verilerek, broşürler dağıtıldı. Vatandaşların önümüzdeki 10 yıllık süreçte kalp hastalığı geçirme riskinin hesaplanması için kendilerinden kan alınıp, tansiyonları ölçüldü. Konferansa büyük ilgi gösteren vatandaşlar ve belediye çalışanları belediyenin sağlık alanında yaptığı bu çalışmayı takdirle karşıladı.