Prof. Dr. Sedat KÖSE

17 NİSAN 1966'da YOZGAT'ın BOĞAZLAYAN ilçesinde doğdu. İlköğrenimini sırasıyla; AYDIN-SULTANHİSAR, HAKKARİ-ŞEMDİNLİ, KONYA-YUNAK ve SEYDİŞEHİR'de tamamladı.

1984 YILINDA ASKERİ KULELİ LİSESİ'NDEN mezun oldu.

1990 YILINDA GÜLHANE ASKERİ TIP FAKÜLTESİ'nden Hv.Tbp.Tğm. rütbesiyle mezun oldu. Gata Komutanlığında bir yıl stajyer teğmen olarak görev yaptıktan sonra, 1991-1993 yılları arasında Balıkesir 9. Ana jet Üs Komutanlığında uçuş hekimi olarak çalıştı.

1993-1997 GATA Kardiyoloji AD’ da uzmanlık öğrencisi olarak çalıştı.

1997 yılında TÜRKİYE YÜKSEK İHTİSAS HASTANESİ'nde ELEKTROFİZYOLOJİ VE ARİTMİ alanında eğitim aldı.Takiben HOLLANDA MAASTRİCHT VE BELÇİKA AALST şehirlerinde bulunan akademik hastanelerde gözlemci olarak çalıştı.

2001 yılında ülkemizde ilk Atriyal Fibrilasyon Ablasyon işlemini gerçekleştirdi.

2009 yılında PROFESORLÜK ünvanını aldı.

2009 yılında ülkemizdeki ilk Perkütan Epikardiyal Ablasyon işlemini başarıyla uyguladı.

Ülkemizde halen görev yapmakta olan 110 aritmi uzmanının 35’i Prof. Dr. Sedat KÖSE tarafından yetiştirilmiştir.

GATA KARDİYOLOJİ ANABİLİM DALINDA ARİTMİ, ELEKTROFİZYOLOJİ VE KALP PİLLERİ LABORATUVARI SORUMLUSU olarak çalıştı.

Konusuyla ilgili bir çok yayını bulunan Prof. Köse, aynı zamanda TKD Aritmi Çalışma Grubu Başkanlığı görevini yürüttü.

Prof. Dr. Sedat KÖSE, bir çocuk babasıdır.

Yenimahallelilerle Kalpten Söyleşi Konferansı

Tarafındansedatadmin 7 sene önceYorum Yok
Anasayfa  /  Basında  /  Yenimahallelilerle Kalpten Söyleşi Konferansı

Yenimahalle Belediyesi tarafından düzenlenen Yenimahallelilerle Kalpten Söyleşi konferansına yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, kalp hastalığı geçirme riskine karşı kontrolden geçirildi.

Yenimahalle Belediyesi tarafından düzenlenen Yenimahallelilerle Kalpten Söyleşi konferansına yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, kalp hastalığı geçirme riskine karşı kontrolden geçirildi.

Sağlık Bakanlığı, Yenimahalle Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ve Türk Kardiyoloji Derneği ’Kalbinizi koruyun içinde sevdikleriniz var’ sloganıyla kalp rahatsızlıklarına dikkat çekmek için Yenimahallelilerle bir araya geldi. Yenimahalle Belediyesi Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda düzenlenen ’Yenimahallelilerle Kalpten Söyleşi’ konulu konferansta kalp ve damar hastalıklarına dikkat çekilerek, alınması gereken önlemler anlatıldı.

Prof. Dr. Sedat Köse, sigara, aşırı kilo, hareketsiz yaşam, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol gibi etkenlerin kalp ve damar hastalığı riskini artırdığını belirterek, Eğer bu risk faktörleri azaltılırsa hastalığın ortaya çıkması ve buna bağlı ölümler azalır. Sağlıklı ve uzun bir yaşam için yürüyüş, egzersiz yapmak, sportif aktivitelerde bulunmak gerekir. Ayrıca yediklerimize dikkat etmeliyiz, aldığımız gıdalara özen göstermeliyiz. Bu arada sağlıklı bir yaşam için kesinlikle sigaradan uzak durmak,

içenlerinde acilen bırakması gerekir. Tansiyonumuzu ve kolesterolümüzü kontrol altında tutmalıyız dedi.

Dünyada ve ülkemizde görülen ölüm nedenlerinin en başında kalp ve damar hastalıkları geldiğine de dikkat çeken Prof. Dr. Köse, Türkiye’de her iki kişiden biri kalp ve damar hastalıkları yüzünden sevdiklerini erken terk ediyor. Hedef; insanlarımızın kalp konusunda aydınlatılarak 65 yaşına kadar kalp hastalığı sorunu yaşamamalarını sağlamak. Sağlıklı ve uzun bir yaşam için herkesi kalbini korumaya davet ediyorum diye konuştu.

Bu arada konferans öncesi ve sonrası belediye binasında kurulan stantlarda vatandaşlara ve belediye çalışanlarına sağlık konusunda bilgiler verilerek, broşürler dağıtıldı. Vatandaşların önümüzdeki 10 yıllık süreçte kalp hastalığı geçirme riskinin hesaplanması için kendilerinden kan alınıp, tansiyonları ölçüldü. Konferansa büyük ilgi gösteren vatandaşlar ve belediye çalışanları belediyenin sağlık alanında yaptığı bu çalışmayı takdirle karşıladı.

Kategori:
  Basında
Bu içerik 0 kere paylaşıldı.
 100

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.