Kalp Blokları ve Bradikardiler

26 Temmuz 2021

Kalbin normalden daha az kasılması ile sonuçlanan aritmilere bradikardi adı verilir.

Bradikardiler genellikle ya kalbin kasılması için gerekli elektriksel uyarıyı oluşturan düğümün (SA düğümü) normalden az uyarı oluşturması veya normal sayıda uyarı oluşturulsa bile bu uyarıların ileti yollarının her hangi bir yerinde bloke olması sonucu oluşur. Bu tip aritmiler bayılmaya neden olmadıkları sürece fazla bir rahatsızlığa neden olmazlar. Bazı bradikardi tipleri şunlardır:

 1- Sinüs bradikardisi:

Normal olarak antreman yapan sporcularda gözlenen bir bradikardidir. Ancak dakikada 35 atımdan daha fazla yavaşlamaya neden olan SA nod bozukluklarında bulgu verebilir ve tedaviye ihtiyaç gösterir.

2- Sinüs Duraklaması:

SA düğümünün belli zamanlarda uyarı çıkarmayı durdurması ile oluşur. Bu duraklamalar bir kaç saniye sürebilir ve genellikle bayılma ile sonlanır.

3- AV blok:

SA düğüm tarafından oluşturulan uyarıların hepsinin kalbin vücuda kan pompalayan karıncıklarına geçmemesi sonucu oluşan bradikardilerdir. Tam (uyarıların hiçbiri geçmez) veya kısmi bloklar (örneğin iki uyarıdan biri geçer) şeklinde olabilir.

Kalbin dakikadaki kasılma sayısının normalden daha fazla olması ile sonuçlanan aritmilere taşikardi adı verilir. Taşikardiler atriyal ve ventriküler taşikardiler olarak ikiye ayrılır. Kalıcı atriyal taşikardiler genellikle kalbin dokulara gönderdiği kan miktarını bozmadığı için kalıcı ventriküler taşikardilerden daha az tehilikelidir. Kalıcı ventriküler taşikardiler ise sıklıkla ani çöküşler ve ölüme neden olabilirler.

Benzer Yazılar

Atriyal Fibrilasyon

Atriyal Fibrilasyon

Atriyal Fibrilasyon nedir? kalp kulakçıklarında gerçekleşen bir ritim bozukluğu çeşidi olmakta ve çarpıntılar hastaya rahatsızlık vermektedir.

Taşikardiler

Taşikardiler

Taşikardi, kalbin dinlenme durumunda iken normal atış sayısının çok üstünde kalp atışı gerçekleşir. Ve mutlaka tedavi edilmelidir.